Sir Henry Floyd is part of Insignis Academy Trust, working with other schools to create a significant enhancement to the education of students in and around Aylesbury.

Students

Co-Curricular Activities and Clubs

 

Name of club / society

Day / time

Venue

Open to? (Year groups)

Time of year / All year?

Lead Teacher

Any other info?

Acabellas

Tuesday AM 08:40-09:00

A15

Girls Y10-13

All year

Miss Bahra

For Soprano + Alto singers

Art Club

Friday lunchtime

P6/P2

All years

All year

Miss Badger

 

Art Tutorial Club

Wednesday lunchtime    (Week 1)

P2

Years 7-9

All year

Miss Badger

Run by Design Ambassadors

Art Tutorial Club

Wednesday lunchtime    (Week 2)

P2

Years 10-13

All year

Miss Badger

Run by Design Ambassadors

Baking for Events

Prior to PA events

P4

KS4

As required

Mrs Malone

To assess D of E cooking skills and develop year 9 who are considering GCSE food

Biology Lounge

Friday lunchtime 13:50-14:20

C12

All years

All year

Dr Gallienne

 

Brightlights Dance Club

Wednesday lunchtime

A6

Years 7-8

All year

Mrs Burnitt

 

Christian Connect

Thursday lunchtime

G18

All years

All year

Mrs Cooper

 

Concert Band

Friday lunchtime 13:50-14:20

A15

All years

All year

Miss Bahra

Woodwind and Brass only

CREST Award

Thursday lunchtime 13:55-14:20

P16

Year 8

All year

Miss Searson

Entry fee to submit is £5

Cross Country Club

Wednesday After school 15:45-16:45

Sports Field

All years

All year

Mr Boult

External provider

CyberDiscovery

Wednesday lunchtime

L1

Years 9-13

Autumn HT

Mr Spencer

Government sponsored competition

Duke of Edinburgh's Award

Various

Various

Years 9-13

All year

Mrs Cole

 

Eco Club

Various

Various

All years

All year

Mr Williams

See Bulletin for info

Economics

Tuesday lunchtime

T21

Years 12-13

All year

Ms Latif

A Level Support

Emerging Chef Competition

Thursday one off

P4

KS3

21/11/19

Mrs Malone

Internal competition to inspire KS3

Feminist Society

Tuesday lunchtime  (Week 1)

L15

KS4 and KS5

All year

Mrs Brooks

 

Fencing Club

Thursday After school 15:45-16:45

Sports Hall

All years

All year

Mr Boult

External provider

Food Future Chef Competition

Wednesday one off

P4

KS3 and KS4

6/11/19

Mrs Malone

External competition- Finalists compete in Dec at local heats

Geography Club

Thursday lunchtime

H11

All years

All year

Mr Williams

Lead by Lead Ambassador,

Great Big Dance Off KS3

Friday lunchtime

A6

KS3 (audition only)

Until Easter

Mrs Durose

This is a National Dance Competition

Great Big Dance off KS4/5

Tuesday lunchtime

A6

KS4/5 (audition only)

Until Easter

Mrs Durose

 

Great Big Dance Off KS4/5

Thursday lunchtime

A6

KS4/5 (audition only)

Until Easter

Mrs Durose

 

Guitar & Drum Society

Advertised via Google classroom- Ad hoc

A14/15

All years

All year

Mr Forshaw

 

Halton Tennis Club

Wednesday lunchtimes

13:35-14:15

Sports Hall

All years

All year

Mr Boult

External provider

History Club

TBC

T14

TBC

TBC

Mrs Pilkington

 

Indoor Futsal

Monday After school 15:45-16:45

Sports Hall

Years 7-9

Autumn Term

Mr Boult

External provider

Jazz Band

Tuesday lunchtime 13:50-14:20

Studio

All years

All year

Mr Forshaw

 

Jazz Technique and Limbering

Wednesday lunchtime

A6

All years

All year

Mrs Burnitt

 

Junior Badminton

Tuesday lunchtime

13:35-14:15

Sports Hall

Years 7-8

All year

Mrs Allison

 

Junior Debating Society

Thursday lunchtime    (Week 1)

L20

Years 10-11

All year

Miss Payne

 

KS3 Creative Writing

TBC

L14

Years 7-9

From November

Mr Kendall

 

Lower School Choir

Thursday lunchtime 13:50-14:20

A15

Years 7-9

All year

Mr Forshaw

 

Lower School Dance

Tuesday lunchtime

A5

Years 7-8

All year

Mrs Durose

Run by Young Arts Leaders

Lower School Production

Various

Theatre

Years 7-9

Summer Term

Mr Langley

 

Macapella

Thursday AM 08:40-09:00

A11

Years 9-13

All year

Mr Forshaw

For Tenors and Basses

Mandarin Club

Monday After School

L19

Years 7-10

All year

Mr Josephson

Paid for sessions, lead by a native Mandarin teacher from China

Maths Lounge

Tuesday and Thursday lunchtimes

T31

All years

All year

Mrs Gowers

Run by Maths Ambassadors

Music Coursework Club

Tuesday and Friday lunchtimes 13:50-14:20

A11

Years 10-13

All year

Miss Bahra/

Mr Forshaw

GCSE and A-Level support

Musical Theatre Club

Tuesday After School

A6

All years

All year

Mrs Durose

 

Mystery Book Club

Wednesday lunchtime

LIbrary

Years 7-9

All Year

Mrs Cole

 

National Theatre Connections

Various

Theatre

Years 10 and 12

Spring Term

Mrs Wooller

 

Personal Training

Monday After School 15:45-16:45

Sports Hall & S&C Suite

Years 7-10 Girls

All year

Mr Boult

 

Personal Training

Thursday After School

Sports Hall & SC Suite

Years 7-10 Boys

All year

Mr Boult

 

Philosophy Club

Wednesday lunchtime

G18

All years

All year

Mrs Cooper

 

Physics Lounge

Thursday lunchtime

P12

All years

All year

Mrs.Davis

 

Piano Society

Advertised via Google classroom- Ad hoc

A14/15

All years

All year

Mr Forshaw

 

Pro Share Game

Various

T21

Years 12-13

Autumn and Spring Term

Ms Latif

 

Sax Ensemble

TBC

Studio

All years

Jan onwards

Mr Forshaw

 

Science Club

Tuesday lunchtime 13:55-14:20

P15/P14

Years 7-8

All Year

Ms Evans & Mrs Davis

 

Senior and Junior MED SOC

Various- As advertised in Student Bulletin

C1

KS4 and KS5

All year

Mrs Williams

 

Senior Badminton

Thursday lunchtime

13:35-14:15

Sports Hall

Years 9-10

All year

Mrs Allison

 

Senior Choir

Wednesday lunchtime 13:50-14:20

A15

Years 9-13

All year

Mr Forshaw

For Soprano, Alto, Tenor and Bass singers

Senior Debating Society

Thursday lunchtime

(Week 2)

L20

6th Form

All year

Miss Payne

 

Senior Orchestra

Monday lunchtime 13:50-14:20

A15

All years

All year

Miss Bahra

For all orchestral instruments at grade 5-8

Senior Production

Various

Theatre

Years 10-13

Autumn Term

Mr Langley

 

Show Choir

Friday

13:50-14:20

A14

All years

All year

Mr Mansfield

 

Spanish Club

Tuesday

13:35-14:20

G16

Years 10-11

All year

Ms March-Ferrer

 

Strength and Conditioning

Monday & Weds AM 07:30-08:30

S&C Suite

Years 11-13 Girls

All year

Mr Boult

 

Strength and Conditioning

Tuesday & Thursday AM 07:30-08:30

S&C Suite

Years 11-13 Boys

All year

Mr Boult

 

String Ensemble

Thursday lunchtime 13:50-14:20

A14

All years

All year

Mr Hart

For strings, grades 1-5

Table Tennis Club

Thursday After School 15:45-16:45

Old Gym

Years 7-10

All year

Mrs Allison

 

Tech Club

Wednesday lunchtime

A6

All years

All year

Mr Goodman

 

Trampolining Club

Tuesday After School 15:45-16:45

Old Gym

All years

All year

Mrs Allison

 

Vodafone Digital Creators

Thursday lunchtime

L1

Years 7-9

Autumn HT

Mr Spencer

 

Y10, 11 & 12/13 Netball

Thursday lunchtime 13:45 – 14:20

Astro

Years 10-13

Sept-Easter

Mrs Selby

 

Yoga Club

Wednesday After school 15:45-16:45

Old Gym

All years

All year

Mr Boult

External provider

Young Enterprise

Tuesday lunchtime

T12/T15

Year 12

Sept-Easter

Mr Fell

Company programme: set up trading company

 

*PLEASE NOTE: THE ABOVE SHOULD BE READ IN CONJUNCTION WITH THE LIST OF PE/SPORTS CLUBS PUBLISHED AT THE BEGINNING OF EACH TERM, ESPECIALLY FOR THOSE WANTING TO BE PART OF COMPETITIVE TEAMS, WHICH DO NOT APPEAR ABOVE*